Ocenę wraz z klasyfikacją stref wykonano w oparciu o funkcjonujący w 2016 roku system monitoringu powietrza, na który składały się pomiary (automatyczne i manualne) oraz obliczenia modelowe rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu.
W 2016 roku jedna strefa województwa – strefa zachodniopomorska – otrzymała klasę C *) ze względu na przekroczenie standardu jakości powietrza przez 24-godzinne stężenia pyłu PM10. Nie oznacza to jednak, że jakość powietrza na terenie całej strefy nie spełnia określonych kryteriów. W strefie zachodniopomorskiej przekroczenie dopuszczalnej liczby dni w roku (35 dni) ze stężeniami dobowymi pyłu PM10 powyżej 50 μ g/m3 zarejestrowano tylko na jednym stanowisku – w Myśliborzu.
Najwyższe wartości stężeń dobowych pyłu PM10 w 2016 roku zarejestrowano w okresach grzewczych. W okresie letnim nie odnotowano przekroczeń poziomu dopuszczalnego przez stężenia 24-godzinne. Jako główną przyczynę przekroczeń wskazuje się niską emisję pochodzącą z indywidualnego ogrzewania mieszkań. Strefami bez przekroczeń były aglomeracja szczecińska oraz miasto Koszalin (klasa A *)).
W 2016 roku wszystkie strefy województwa – aglomeracja szczecińska, miasto Koszalin i strefa zachodniopomorska – otrzymały klasę C ze względu na przekroczenie średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu. Przekroczenia wartości docelowej przez stężenia średnioroczne wystąpiły na wszystkich stanowiskach pomiarowych. Podobnie jak w latach poprzednich, również w 2016 roku znacznie wyższe stężenia występowały w okresach grzewczych, co wskazuje, iż wciąż główną przyczyną występowania wysokich stężeń benzo(a)pirenu w powietrzu jest emisja związana z ogrzewaniem mieszkań.
W przypadku pozostałych zanieczyszczeń, których stężenia nie przekroczyły obowiązujących w 2016 roku kryteriów ustanowionych ze względu na ochronę zdrowia: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu zawieszonego PM2,5, benzenu (C6H6), tlenku węgla (CO), ozonu (O3) – poziom docelowy, arsenu (As), kadmu (Cd), niklu (Ni) i ołowiu (Pb), wszystkie trzy strefy województwa: aglomeracja szczecińska, miasto Koszalin i strefa zachodniopomorska otrzymały klasę A.
Informacja pochodzi z Raportu o stanie środowiska województwa zachodniopomorskiego przygotowanego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.