KAWKA

plik foto id: 1400786890
plik foto id: 1400786885

STAN JAKOŚCI POWIETRZA W SZCZECINIE

I W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM W 2015R.

W roku 2015, przekroczenie obowiązujących standardów jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim dotyczyło dwóch zanieczyszczeń: pyłu zawieszonego PM10 oraz zawartego w tym pyle benzo(a)pirenu. Podobnie jak w latach poprzednich, wysokie wartości stężeń tych dwóch zanieczyszczeń rejestrowano w okresach grzewczych. Jako główną przyczynę tych przekroczeń wskazuje się niską emisję pochodzącą z indywidualnego ogrzewania mieszkań.

W przypadku pyłu PM10, przekroczenia standardu jakości powietrza przez stężenia 24-godzinne (klasa C *)) dotyczyły jednego stanowiska pomiarowego w strefie zachodniopomorskiej w Myśliborzu. Strefami bez przekroczeń były aglomeracja szczecińska oraz miasto Koszalin (klasa A *)).

Obowiązujący dla średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu poziom docelowy, który wynosi 1 ng/m3, został przekroczony na pięciu stanowiskach pomiarowych w województwie. (…). W ocenie za 2015 rok 2 strefy województwa zachodniopomorskiego – aglomeracja szczecińska i strefa zachodniopomorska otrzymały klasę C ze względu na ponadnormatywne stężenia benzo(a)pirenu.

Znacznie wyższe stężenia benzo(a)pirenu występują w okresach grzewczych, co wskazuje na to, iż wciąż główną przyczyną wysokich stężeń tego zanieczyszczenia jest emisja związana z ogrzewaniem mieszkań w okresach zimowych.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w 2015 r. na całym obszarze województwa, dla ozonu przekroczony został poziom celu długoterminowego, określony ze względu na ochronę zdrowia (klasa D2). Fakt ten powinien być uwzględniony w wojewódzkich programach  ochrony środowiska poprzez zaplanowanie działań zmierzających do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń będących prekursorami ozonu – tlenków azotu, węglowodorów i lotnych związków organicznych.

W przypadku pozostałych zanieczyszczeń, których stężenia nie przekroczyły obowiązujących w 2015 roku kryteriów ustanowionych ze względu na ochronę zdrowia: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu zawieszonego PM2,5, benzenu (C6H6), tlenku węgla (CO), ozonu (O3) – poziom docelowy, arsenu (As), kadmu (Cd), niklu(Ni) i ołowiu (Pb), wszystkie trzy strefy województwa: aglomeracja szczecińska, miasto Koszalin i strefa zachodniopomorska otrzymały klasę A.

Informacja pochodzi z Raportu o stanie środowiska województwa zachodniopomorskiego opracowanego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

NEWSLETTER

Zasubskrybuj nasz newsletter i otrzymuj najnowsze informacje:

Dołącz do nas w social media

plik foto id: 1400786891

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE