KAWKA

plik foto id: 1400786890
plik foto id: 1400786885

STAN JAKOŚCI POWIETRZA W SZCZECINIE

I W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM W 2014R.

W 2014 roku dwie strefy województwa – aglomeracja szczecińska oraz strefa zachodniopomorska – otrzymały klasę C *) ze względu na przekroczenie standardu jakości powietrza przez stężenia 24-godzinne pyłu PM10. W aglomeracji szczecińskiej przekroczenie dotyczyło jednego stanowiska pomiarowego przy ul. Piłsudskiego (stanowisko komunikacyjne).

Przekroczenie normy dopuszczalnej następuje po przekroczeniu 35 dni w roku ze stężeniami dobowymi pyłu PM10 powyżej 50 μg/m3.

Najwyższe wartości stężeń dobowych pyłu PM10 w 2014 roku zarejestrowano w okresach grzewczych (styczeń-marzec, październik-grudzień). W okresie letnim (maj-sierpień) nie odnotowano przekroczeń poziomu dopuszczalnego przez stężenia 24-godzinne. Jako główną przyczynę przekroczeń wskazuje się niską emisję pochodzącą z indywidualnego ogrzewania mieszkań.

W przypadku drugiego standardu jakości powietrza dla pyłu PM10 nie odnotowano przekroczeń stężeń średniorocznych na stanowiskach pomiarowych w województwie. W ostatnich latach nie obserwuje się spadkowej tendencji stężeń pyłu PM10, a średnioroczne wartości w punktach pomiarowych utrzymują się na podobnym poziomie od około 60% na stanowiskach tła miejskiego do około 80% na stanowiskach zlokalizowanych w rejonie oddziaływania transportu samochodowego.

W roku 2014 pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM2,5 prowadzono na pięciu stanowiskach pomiarowych w województwie. Na żadnym stanowisku nie wystąpiły przekroczenia poziomu dopuszczalnego przez stężenia średnioroczne pyłu PM2,5 – klasa
A *). Należy jednak zwrócić uwagę na wysokie, bliskie poziomu dopuszczalnego stężenia zidentyfikowane na dwóch stanowiskach: w Myśliborzu (24,1 μg/m3) oraz na stanowisku komunikacyjnym w Szczecinie przy ul. Piłsudskiego (22,5 μg/m3) – poziom dopuszczalny wynosi 25 μg/m3.

W 2014 roku wszystkie trzy stanowiska województwa otrzymały klasę C ze względu na przekroczenie średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu. Pomiary prowadzono na siedmiu stanowiskach pomiarowych w województwie, w tym dwa stanowiska w aglomeracji szczecińskiej. Przekroczenia wartości docelowej przez stężenia średnioroczne wystąpiły we wszystkich punktach pomiarowych. Na przestrzeni lat 2007-2014 nie obserwuje się wyraźnej spadkowej tendencji stężeń benzo(a)pirenu w powietrzu.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w 2014 roku znacznie wyższe stężenia występowały w okresach grzewczych, co wskazuje na to, iż wciąż główną przyczyną występowania wysokich stężeń benzo(a)pirenu w powietrzu jest emisja związana z ogrzewaniem mieszkań.

Informacja pochodzi z Raportu o stanie środowiska województwa zachodniopomorskiego opracowanego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

NEWSLETTER

Zasubskrybuj nasz newsletter i otrzymuj najnowsze informacje:

Dołącz do nas w social media

plik foto id: 1400786891

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE